Тези красиви и емблематични врати са произведения на изкуството сами по себе си
15 от най-значимите врати в света
Декоративните врати имат за цел да впечатлят – и дори да вдъхновят – тези, които прекрачват праговете им. Входът продължава да бъде един от основните акценти при проектирането на пространство и с основателна причина. В края на краищата тези архитектурни характеристики показват това, което се крие вътре. Първите врати в историята са направени от тъкани или животински кожи, но те са станали по-сигурни, когато е започнало изработването им от дърво, а по-късно бронз и камък.
В статията, ще ви запознаем с колекция от задължителни исторически, забележителни врати, които украсяват земното кълбо. От лъскаво-черните на Даунинг стрийт 10 в Лондон, до 20 000-килограмовите бронзови врати на Колумб в Капитолия на САЩ.
10 Downing Street
Doge’s Palace
Frederick C. Robie house
Франк Лойд Райт завършва тази известна къща в Чикаго през 1910 г., той проектира както сградата, така и нейното обзавеждане (сградата е обявена за обект на ЮНЕСКО за световно наследство през 2019 г.). Вдлъбнатата входна врата, подобно на останалата част от къщата, е демонстрация на стила Prairie, с неговото украшение от арт стъкло и стрехи.
Mosque-Cathedral of Córdoba
The Puerta del Perdón (или „Вратите на прошката“), които украсяват джамията – катедрала на Кордоба, Испания, от 1337 г., съдържат готически и мавритански референции. Този вход към вътрешната овощна градина е подобрен с мозайки и стенописи на художника Антонио дел Кастило.
Palais Royal
Selfridge’s (in the Museum of London)
Бронзовите и железни екрани, които някога са били на асансьорите на Selfridge, са преместени в колекцията на Лондонския музей. Инсталирани през 1928 г., тези плъзгащи се врати са демонстрация на стил Арт Деко, със силуетни фигури, които представляват 12-те зодии.
Palmer House
Историческата къща Палмър в Чикаго може да се похвали с бронзовите врати на пауни, откакто е отворена повторно през 1873 г., след като е била принудително затворена вследствие на големия пожар в Чикаго през 1871г.. Луис Комфорт Тифани @ Tiffany & Co. проектира тези характерни подобрения за C.D. Peacock store, който някога е бил разположен на първия етаж на хотела.
St. Edward’s Church
This enchanted entrance has charmed St. Edward’s Church in Gloucestershire, England, since the 1200s. It is rumored to have inspired the doors of Durin in J.R.R. Tolkien’s The Fellowship of the Ring, which is similarly framed between two trees.
Този магически вход на църквата “Св. Едуард” в Глостършир, Англия, от 1200-те години насам. Говори се, че е вдъхновил J.R.R. Tolkien’s за вратите на Дурин от Задругата на пръстена, която е с подобна рамка между две дървета.
St. Peter’s Basilica
Базиликата „Свети Петър“ във Ватикана е дом на Porta Sancta на художника Вико Консорци, която се отключва от папата само веднъж на 25 години, за да отпразнува свещените години на католическата църква (като Големия юбилей през 2000 г.). Тези бронзови и свещени порти украсяват тази известна дестинация от 1949 г., украсена със сцени на човешкия грях.
Ueno Toshogu Shrine
Карамон (или порта в китайски стил) към светилището Уено Тошогу в Токио, Япония, пази дестинацията в синтоистки стил от 1651г. Покрит със злато, което кара резбите да блестят. Легендата разказва, че когато е тъмно, двата дракона от двете страни се спускат да пият от езерцето Шинобазу-но-Айк.
U.S. Capitol Building
Вратите на Колумб на художника Рандолф Роджърс, които грандиозно стоят в ротондата на Капитолийската сграда на САЩ във Вашингтон, представят хроника на живота на Христофор Колумб. Бронзовата комисия от 1910 г. е особено впечатляваща по мащаб, тежи 20 000 паунда.
Вашият коментар