Фалцови и безфалцови врати – каква е разликата? | Визуализирате в главата си вратата, която ще изберете за интериора на новия си дом, който се довършва или ще поставите като част от подмяната на старите врати. Мислите за цветове, декорации, обмисляте дали да са гладки или може би залагате на модел със стъкло.
Даже е решено дали вратата да е дясна или лява, а след това неочаквано специалист пита: във вариант с фалц или без фалц? Правите изненадана физиономия и бързо търсите в паметта си откъслечна информация по темата. За да ви облекчим, да ви дадем повече насоки и да улесним избора ви, имаме кратко ръководство по този аспект.
Фалцови врати – какво означава това?
Вратите с фалц са много популярни и все още по-често срещани от тези без фалц. Те обичат
особено класическите аранжименти. Фалцовото крило е това, което след затваряне на вратата частично застъпва касата и частично се скрива в нея. Такива врати не образуват една линия с рамката, но има ясна разлика между тези равнини. Във фалцовата врата се виждат панти – виждат се от страната на която се отваря вътрешната фалцова врата. Фалцовите врати имат свойството, че регулирането на пантите е лесно. Заслужава да се спомене също, че вратите с фалц са по-лесни за монтаж .
Врати без фалц.
Врата без фалц е конструкция, при която вратата, когато е затворена, образува една равнина с касата . Вратите без фалц имат скрити панти, които са невидими, когато вратата е затворена. Този тип врати са по-взискателни за монтаж – човекът, който се занимава с тях, трябва да е подготвен, че това ще бъде доста трудоемък процес и изисква висока прецизност. Всяка грешка или липса на точност скоро ще доведе до нежелан ефект под формата на празнина, празнина между вратата и касата. Също така имайте предвид, че регулирането на пантите може да е малко по-сложно.
Въпреки това, независимо от потенциалните предизвикателства, вратите без фалц, идеално пасващи на касата, са все по-популярен вариант поради своя модерен характер, а в същото време интригуват и привличат вниманието . Въпреки че на пазара се предлагат предимно вътрешни врати без фалц, можете да намерите и външни врати без фалц , като по този начин пространството се аранжира последователно и изключително кохерентно.
Фалцови или безфалцови врати – коя да изберете?
След като разберете разликата между вратите с фалц и вратите без фалц, можете да поканите въображението си на още едно пътешествие, за да се уверите какъв ефект и външен вид искате. Според общите предположения на интериорните дизайнери фалцовите врати са по-добър избор за класически, рустик и ретро стилове . От друга страна, вратите без фалц ще бъдат много по-добър вариант в минималистични, модерни и индустриални аранжировки – такива, където минимализмът и простите форми с отличителен характер са от значение, а вратата е важен декоративен елемент.
Както вратите с фалц, така и вратите без фалц ще работят в скандинавски и бохо интериори. Архитектите препоръчват фалцови врати да се монтират в помещения, към които вратите обикновено са отворени, тъй като такава конструкция визуално е по-лека, а безфалцови врати да се избират за почти винаги затворени помещения и за тесни коридори – това позволява визуално увеличете пространството.
Фалцови и безфалцови врати: най-модерните модели
Вратите, налични в каталога на ЕРКАДО, могат да бъдат поръчани както във вариант с фалц , така и във вариант без фалц – решението зависи от крайната визия на вашето въображение.
Черните врати без фалц са интригуващ елемент от интериорния дизайн , въпреки че белите врати с фалц и белите врати без фалц все още са най-често срещаният избор – виждате, че бялото е вечно и постоянно представлява перфектен фон за различни решения за аранжиране. Тук специално препоръчваме моделите Irys , Daglezja , Laurencja , Nemezja и Turan .
Струва си да се помни, че вратите без фалц са “по-тихи”, поради което обковът играе важна роля. Дръжката изглежда като детайл, но решението дали ще е златиста или черна ще повлияе значително на вида на интериора. Ако сте по-близо до естествените нюанси на кафявото и стъклените форми, вградени в тях, помислете за Surmia , Altamura и Magnolia . Вратата Miskant е идеално предложение за тавански стилизации и такива, разположени в атмосфера на природа, екология и битов минимализъм.
Вашият коментар